HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
müstesna
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
cialis 100mg viagra 100mg steroid satın al

Semra GENÇOSMANOĞLU

Semra GENÇOSMANOĞLU

BİR KAP SU!

16 Temmuz 2019 Salı Saat: 08:14

Ordu’da bulunan hayvanlara yönelik birçok sosyal sorumluluk projelerinin hayata geçirilmesini bekliyoruz. Yaptığım araştırmaların bazılarında ilgimi çeken ve sizlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğüm hayvanlara yönelik düzenlenmekte olan sosyal sorumluluk projelerinden bir tanesi de, “Empati” ismi ile düzenlenen projedir.

Empati, Türkiye’de bulunan sokak hayvanlarının sorunlarına ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerine ilişkin olarak psikolog, hayvan hakları gönüllüsü, veteriner ve ekoloji alanında uzmanlaşmış olan kişiler ile yapılan söyleşiler ile bu söyleşilerin oluşturduğu bir dökümantasyon çalışmasıdır.

Empati isimli projenin sahibi Bilge Kınam’dır. Bilge’nin Anadolu Üniversitesi’nde bulunan Güzel Sanatlar Enstitüsündeki Grafik Ana Sanat Dalında “Bir sosyal sorumluluk projesi olarak grafik tasarım ve belgeleme” ismiyle sanatta yeterlilik tez araştırması için bu kapsamda oluşturulmuş olan bir bilimsel araştırma ve projedir. Bu projenin veya benzerlerinin de Ordu’da hayata geçmesi pek mümkün gözüküyor.

Bir Kap Su Projesi

Bir diğer proje ise sokak hayvanlarına yönelik yapılan sosyal sorumluluk projelerinden bir diğeri ise; “Bir Kap Su” ismiyle gerçekleştirilen projedir. Bu proje, Hayvan Hakları Federasyonu tarafından sıcak yaz günlerinde sokak hayvanlarının susuzluk çekmemeleri adına “Su Her Canlı İçin Yaşamdır” sloganı ile başlatılmıştır. Bu proje kapsamında sokak hayvanları ile ilgili bir duyarlılık içerisinde olan vatandaşlardan evlerinin önlerine bir kap su bırakmaları istenmektedir.

Ordu’da binlerce sokak hayvanı sıcak yaz günlerinde bir damla suya hasret şekilde kavrularak can vermektedirler. Çaresiz olan hayvanlar dağlarda, kırsalda ve yaban hayatında bulunmaktadır.

Belediye bakım evlerinde, petshoplarda, üretim çiftlikleri içerisinde ve hayvanat bahçelerinde tel kafeslerin arkasında bulunan, betona ve demire teslim olan şehirlerin sokaklarında bir yudum su bulamadıkları için sıcaktan kavrulan hayvanlar acı içerisinde ölüme teslim olmaktadırlar.

Eğer sokak hayvanlarının düşünen ve onlara bu konularda duyarlılık gösteren bir vatandaşsanız, onları korumak amacı ile bakım evlerini, petshopları ve hayvanat bahçelerini ziyaret etmeyi ve oradaki hayvanlar için bir kap su koyulmamışsa koyulmasını sağlayın.

Ayrıca yaban hayvanları için su yalakları yaptırılabilmektedir. Sokaklarda yaşayan dostlarınız için de ayrıca evinizin kapısının önüne bir kap su koymayı ihmal etmeyin.

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları