HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
müstesna
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
cialis 100mg viagra 100mg steroid satın al

UĞUR KARA

UĞUR KARA

BÜTÇE…

28 Kasım 2019 Perşembe Saat: 08:50

Ordu Büyükşehir Belediyesi ve 19 ilçe belediyesinin 2020 yılı bütçeleri belli oldu. Bu hafta Büyükşehir Belediyesinde art arda iki gün süren bütçe görüşmelerinde Büyükşehir’e 750 milyon TL, 19 İlçenin tamamına da yaklaşık yine bu kadar bir para girmiş olacak. Yani genel totale baktığımızda toplamda yaklaşık 1 Milyar 400. Milyon ila 1 Milyar 500 Milyona yakın bir para Ordu’ya girmiş olacak.

Peki bu rakamları gördüğümüzde ve diğer Büyükşehir Belediyelerinin bütçeleriyle kıyasladığımızda bu para Ordu’ya yetecek mi? Tabi ki hayır. Devasa yatırım ve planlaması düşünülen yatırımları da hatırlayacak olursak bu rakam deve de kulak kalır. O halde belediyeler hizmet noktasında nasıl bir çözüm yolu üretecekler diye de vatandaşın aklına gelen ilk soru oluyor.

Çözüm belli aslında belediyeler yine başta İller Bankası olmak üzere bankalara borçlanarak, kredi kullanarak hizmet yarışından kopmamaya çalışacaklar. Ayrıca biraz suya, biraz sabuna azıcık vergiye bir de zam ekleyerek, sizin anlayacağınız birazını da vatandaşın sırtına ve cebine sararak bu işlerin altından kalkmaya yönelecekler.

Bu çözüm sadece Ordu için değil, bütün 81 ilde işleyen bir düzenek. İktidar belediyesi veya muhalefet belediyesi fark etmiyor. Sistemde düzenekte yıllardan beri bu şekilde sürüp gidiyor. İnşallah Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hilmi Güler, bu paranın kontrollü bir şekilde harcanmasını sağlar. 19 ilçeyi de kontrol altına alarak en azından paranın çar çur edilmesine müsaade etmez.

Hazır bütçe demişken iki lafta şu asgari ücret için söylemek istiyorum. 2020 yılı için düşünülen rakam 2 bin 520 TL olarak düşünülüyormuş. Bu ülkede yoksulluk ve açlık sınırı rakamları 4 bin 500 ila 6 bin 500 Lira iken 2 bin 500 Lira’yı reva görmek ne kadar erdemliliktir. Takdiri size bırakıyorum. 14 milyon çalışana revaysa reva.

Yine bu ülkede 2 bin liranın altında ve hala Bin 500 Lira’nın altında maaş alan 8 milyon emekliye yapılacak olan yüzde 4 zam da revaysa reva. Başka söze de gerek yok sanırım. Olan yine çalışan ve emekli kesimine olacak. Çalışan ve emekli sayımızda 22 milyonu bulurken yani yine her 4 kişiden biri açlığa ve yoksulluğa mahkum edilmeye devam edilecek demektir….


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları