HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
thy iletişim Sunexpress İletişim anadolujet iletişim
12 Mayıs 2021 Çarşamba Saat: 13:10

REKTÖR AKDOĞAN, RAMAZAN BEREKETİ PROGRAMININ KONUĞU OLDU

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan “Ramazan Bereketi” programına konuk olarak “İslamda Ahlak” konulu söyleşi gerçekleştirdi.  Program sunucusu Muhammed Kılıç’ın sorularını yanıtlayan Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan
REKTÖR AKDOĞAN, RAMAZAN BEREKETİ PROGRAMININ KONUĞU OLDU

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan “Ramazan Bereketi” programına konuk olarak “İslamda Ahlak” konulu söyleşi gerçekleştirdi. 

Program sunucusu Muhammed Kılıç’ın sorularını yanıtlayan Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan, “Ahlak Sevgili Peygamberimizin de ifade ettiği çerçevede güzel huydur, iyi seciyedir. Ahlak,  insanın manevi dünyasına yerleşen öyle bir huy ve karakterdir ki kendiliğinden hayata yansır. İyiliği yapma kötülükten sakınma olarak tanımlayacağımız ahlak kişinin manevi dünyasına yerleşen insani, evrensel iyiliklerdir. Gazali’nin de ifade ettiği üzere ahlak, insanın iç dünyasında potansiyel olarak var olan duygu, düşünce halidir. Kişi hal ve hareketlerde bulunurken bir iş yaparken kendiliğinden ortaya çıkar. Dolayısıyla çocuklarımızı ve gençlerimizi iyilik, güzellik, hayır, sevap ve ahlaki dediğimiz özelliklerle yetiştirmemiz gerekmektedir.”dedi.

         Rektör Akdoğan, “Bir Müslüman hayatını yaşarken Kur’an ona şekil vermeli,  onu yönlendirmeli ve kişi ilhamını oradan almalıdır. Peygamber Efendimizin de örneklerinden hareket ederek gerek bireysel gerek ailevi gerekse toplumsal yaşamda mutlaka ahlaki davranmak mümin olarak, olmazsa olmaz şiarımız olmalıdır. Kur’an-ı Kerim bizi iyiliğe, hayra, salih amele davet etmektedir. İman, ibadet ve salih amel Kur’an-ı Kerim’in defaatle ve hassasiyetle üzerinde durduğu çok önemli bir noktadır. Örneğin bir kişinin yoldaki bir taşı kaldırması salih ameldir, ahlaki bir davranıştır ama kişinin yola taş atması da gayri ahlakidir. Ahlakın kaynağı dindir. Dini öğütler, dini nasihatler, Kur’an-ı Kerim’de ve Peygamberimizin hayatındaki o örnekler bize ahlakın nelerden ibaret olduğunu öğretmektedir.” diye konuştu.


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız