HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Transfer Ogezi Transfer Trabzon Havalimanı Tranfer
14 Mayıs 2024 Salı Saat: 14:31

BİRLİKTE DUR DİYELİM!

Tarım ve Orman Ordu İl Müdürü Kemal Yılmaz, üreticileri fındık kurdu ve kahverengi kokarca zararlıları ile birlikte dur demeye çağırdı. Yılmaz, kahverengi kokarca ve fındık kurduna karşı kullanılacak olan koruma ürünleri hakkında
BİRLİKTE DUR DİYELİM!

Tarım ve Orman Ordu İl Müdürü Kemal Yılmaz, üreticileri fındık kurdu ve kahverengi kokarca zararlıları ile birlikte dur demeye çağırdı.

Yılmaz, kahverengi kokarca ve fındık kurduna karşı kullanılacak olan koruma ürünleri hakkında da bilgiler verirken, ilaçlama yapılırken arılara zarar verilmemesi için kovanların en az 6 kilometre uzaklaştırılması ve mümkün olduğunca ilaçlamanın akşam saatlerinde yapılmasını istedi.

Fındık ürününün önemli zararlılarından olan Kahverengi Kokarca, havaların ısınmaya başlaması ile birlikte kışlaklardan çıkıp öncelikle kışlak çevresinde konukçulara zarar yapmaya başladığını anımsatan Yılmaz, “Kahverengi kokarcada ilk erginler görüldüğünden zararlıya karşı 1. ilaçlama yapılmalıdır. Yumurtadan çıkan 1. dönem nimflerin görülmesiyle birlikte fındığın iç doldurma döneminde 2. ilaçlama, yeni nesil erginlere karşı da fındığın olgunlaşma döneminde 3. ilaçlama önerilir. Kimyasal mücadelede kullanılacak bitki koruma ürünleri Bakanlığımız Bitki Koruma Ürünleri Veri Tabanında (https://bku.tarimorman.gov.tr/) belirtilmiştir” dedi.

Fındıkta Kahverengi Kokarca Zararlısı İçin Ruhsatlı Bitki Koruma Ürünleri 

Etken Madde                             Ticari Adı      Dozu

800 g/l Malathion +12,8 g/l       SANCTUM    100 ml/da                    

Gamma-cyhalothrin

218 g/l Acetamiprid + 37 g/l      RELAXİA      50 ml/100 L

Emamectin Benzoate

100 g/l Chlorantraniliprole                  AMPLİGO     60 ml/100 L su

50 g/l Lambda-cyhalothrin

60 g/l Gamma-cyhalothrin          VANTEX       30 ml/da

Fındığın önemli zararlılarından bir diğerinin de fındık kurdu olduğunu belirten Yılmaz, ilaçlamanın nasıl yapılması gerektiği hakkında da bilgiler verdi. Yılmaz şunları söyledi: “Fındık kurdu, beslenme ve yumurta bırakmak yoluyla meyvelerde zarar yapmaktadır. Ergin çıkışları mayıs ayında tamamlanarak zarar yapmaya başlarlar. Fındık kurdu mücadelesi, meyvelerin zararlıdan korunması amacına dayanmaktadır. Kimyasal mücadele ergin fındık kurdu zararlısının ekonomik zarar yapmaya başladıkları dönemde, bahçedeki hakim çeşitlerin yarıdan fazlası mercimek iriliğine yaklaşınca (3-4 mm) yapılmalıdır. Fındık kurdu mücadelesine karar vermek için, önce her 2-3 günde bir; güneş doğmadan, sabahın erken saatlerinde fındık kurdu sayımı yapılmalıdır. 10 ocakta 2 ve daha fazla fındık kurdu ergini bulunursa ilaçlama yapılmalı, aksi taktirde ilaçlama yapılmamalıdır.  

Fındık kurdu popülasyonun yüksek olduğu yerlerde, yumurta koyarak yaptığı zararı engellemek için çiftleşme döneminde (mayıs sonu-haziran başı) ikinci bir ilaçlama yapılmalıdır.

İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce yapılan tespitlere göre; İlimizde fındık kurdu mücadele zamanı; Sahil kesimde 6 Mayıs, orta kesimde 9 Mayıs ve yüksek kesimde ise 12 Mayıs tarihinden itibaren başlanmalıdır. İlaçlamalar sahil, orta ve yüksek kesimde bir haftalık süre içinde bitirilmeli ve ilaçlamada etkinliği artırmak için çiftçiler birlikte hareket etmelidir.

Mücadelede her iki zararlının görüldüğü bahçelerde hem Fındık Kurdu ve hem de Kahverengi Kokarcaya etkili Bitki Koruma Ürünleri kullanılmalıdır.

Bu zararlılara karşı etkili bir mücadele için çiftçilerin tavsiyelere uygun olarak ilaçlama yapmaları, mücadeledeki başarıyı artıracaktır.        

İlaçlama esnasında hiçbir şey yenilip içilmemeli gözlük, maske, eldiven, tulum ve çizme mutlaka giyilmelidir. İlaçlama bittikten sonra mutlaka bütün vücudumuz bol sabunlu su ile yıkanmalıdır. Boş ilaç ambalajları gelişi güzel çevreye atılmamalı uygun bir şekilde bertaraf edilmelidir. İlaçlama yapılan bahçelerde 10 gün süre ile hayvan otlatılmamalıdır.

İlimizin fındıktan sonra diğer önemli bir geçim kaynağı da arıcılıktır. İlaçlama esnasında arıların su içtiği kaynaklara Bitki Koruma Ürünleri bulaştırılmaması son derece önemlidir. İlaçlamalar akşam saatlerinde, arıların uçuş yapmadıkları zamanda yapılmalıdır. 

Ayrıca arıcılarımızın İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden bulundukları yöredeki mücadele programları hakkında bilgi alarak, mevcut imkanlar ölçüsünde arı kovanlarını ilaçlama yapılacak alanlardan en az 6 km. uzaklaştırmaları gerekmektedir.”

 

 

 

Anahtar Kelimeler : BİRLİKTE, DUR, DİYELİM!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız