HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Vip Transfer
1 Eylül 2021 Çarşamba Saat: 09:26

TFF 2. LİG MÜSABAKALARI STATÜSÜ

x-2.Lig heyecanı 5 Eylül’de oynanacak maçlarla start alacak x-Sezon sonun da toplam 8 takım bir alt kümeye düşecek ve 3 takım da bir üst Lig’e yükselecek x-Takımlar müsabakalarda 5 oyun değiştirebilecek x-Beyaz grup da 19 ve kırmız
TFF 2. LİG MÜSABAKALARI STATÜSÜ

x-2.Lig heyecanı 5 Eylül’de oynanacak maçlarla start alacak

x-Sezon sonun da toplam 8 takım bir alt kümeye düşecek ve 3 takım da bir üst Lig’e yükselecek

x-Takımlar müsabakalarda 5 oyun değiştirebilecek

x-Beyaz grup da 19 ve kırmızı grup da da20 olmak üzere toplam 39 takım mücadele edecek

TFF,2021-2022 sezonu TFF 2.Lig müsabakaları statüsünü belirledi.

                TFF resmi internet sitesinde yayınlanan statüyü göre, müsabaka sistemi, grup içi eşleşmeler, final müsabakası, kupa ve madalyalar, oyuncu değişikliği şöyle uygulanacak.

MÜSABAKA SİSTEMİ

(1) TFF 2. Lig, 19 ve 20 takımlı 2 grupta, çift devreli lig usulüne göre oynanır.

(2) TFF 2. Lig’de, çift devreli lig müsabakaları sonunda 19 takımlı grupta ligi 16, 17, 18 ve

19. sırada bitiren takımlar ile 20 takımlı grupta ligi 17, 18, 19. ve 20. sırada bitiren takımlar olmak üzere toplam 8 takım TFF 3. Lig’e düşer.

(3) TFF 2. Lig’de çift devreli lig müsabakaları sonunda her iki grupta 1. olan takımlar doğrudan TFF 1. Lig’e yükselir.

(4) Çift devreli lig müsabakaları sonunda TFF 2. Ligin her iki grubunda 2., 3., 4. ve 5. Sırayı alan takımlar, TFF 1. Lig’e yükselecek 3. takımın belirleneceği Play-Off müsabakalarına  katılırlar. Play Off Müsabakaları Grup İçi Eşleşmeler ve Final Müsabakası olmak üzere iki kademeden oluşur.

GRUP İÇİ EŞLEŞMELER

a) Her iki grupta, kendi gruplarında 2 ve 5. sıraları alan takımlar “Birinci Eşleşme”yi, 3. ve 4. sıraları alan takımlar “İkinci Eşleşme”yi oluştururlar. Eşleşmeler çift maç eleme usulüyle ve ilk müsabakaların 4. ve 5. sıraları alan takımların sahasında olması suretiyle oynanır.

b) Her iki grupta “Birinci Eşleşme” ile “İkinci Eşleşme”de tur atlayan takımlar “Üçüncü Eşleşme”yi teşkil ederler. “Üçüncü Eşleşme” çift maç eleme usulüyle ve ilk müsabakaların “İkinci Eşleşme”nin galibi olan takımların sahasında olması suretiyle oynanır. “Üçüncü Eşleşme”lerin sonunda tur atlayan takımlar, TFF 1. Lig’e yükselecek

3. takımın belirleneceği Final Müsabakasını oynamaya hak kazanırlar.

c) Play Off Müsabakalarında, galibiyet veya beraberlik sayılarının eşit olması halinde, daha fazla gol atan takım, atılan gollerin eşit olması halinde rakip takımın sahasında daha fazla gol atan takım tur atlar. Bu durumda da tur atlayan takım belirlenemiyorsa, yani iki takımın da toplamda ve rakip takım sahasında attığı gol sayısı eşit ise, ikinci müsabakada on beşer dakikalık iki uzatma devresi oynanır. Uzatma devrelerinde gol atılamazsa, kazanan takım penaltı noktasından yapılacak vuruşlar sonucunda belirlenir. Uzatma süresi içerisinde eğer takımlar eşit sayıda gol atarlarsa, rakip sahada atılan gol adedi fazla olan takım, yani misafir takım tur atlar ve penaltı atışları yapılmaz.

FİNAL MÜSABAKASI

Final Müsabakası TFF tarafından tespit edilecek tarafsız sahada tek maç eleme usulüyle oynanır. Final müsabakasının normal süresi berabere sonuçlanırsa müsabaka on beşer dakikalık iki devre halinde uzatılır. Uzatma devrelerinde eşitlik bozulmazsa, kazanan takım penaltı noktasından yapılacak vuruşlar sonucunda belirlenir. Kazanan takım TFF 1. Lig’e yükselen 3. takım olur.

KUPA ve MADALYALAR

(1) TFF 2. Lig müsabakaları sonunda gruplarını birinci olarak bitiren kulüplere, kural olara ilgili kulüplerin son lig müsabakaları sonunda, play off birincisi olan kulübe ise play off final müsabakası sonunda TFF tarafından şampiyonluk ve terfi kupaları verilir.  TFF 2. Ligde gruplarını birinci olarak tamamlayan kulüplerin, mevcut puan durumuna göre matematiksel olarak daha erken belirlenmesi halinde, ilgili kulüplere ev sahibi olarak oynayacakları son lig müsabakaları sonunda TFF tarafından şampiyonluk kupası verilir.

(2) Kupanın nasıl tasarlanacağına ve ne şekilde üretileceğine TFF tarafından karar verilir.

(3) Kupa seremonisi organizasyonu TFF tarafından yapılır. Ev sahibi kulüp seremoni kurallarına uymak zorundadır.

(4) Kupa seremonisi saha içerisinde TFF tarafından hazırlanacak platformda gerçekleştirilir.

(5) Kulüpler kupa seremonisine katılmak zorundadırlar. Seremoniye kulüp başkanı, teknik heyet, müsabaka isim listesinde yer alan futbolcular, kadroya giremeyen diğer futbolcular ve yedek kulübesinde bulunma hakkı olan görevliler olmak üzere en fazla 30 kişi katılır. Kupa törenine futbolcuların tescilli formaları ile katılmaları zorunludur.

(6) Kupa seremonisine katılacak ve bu maddenin 5. fıkrasında yer alan kişiler, öncelikle TFF Başkanı veya TFF Başkanı tarafından görevlendirilen Başkan Vekili ve/veya Yönetim Kurulu Üyesi ve/veya TFF Yetkilisinden madalyalarını aldıktan sonra platformda kendileri için ayrılan bölüme geçerler. Son olarak takım kaptanı platforma gelerek madalyasını aldıktan sonra kendisine kupa takdim edilir.

(7) Seremoni sonrasında, diğer yönetici ve görevlilerine dağıtılmak üzere, TFF tarafından 20 adet madalya daha kulübe teslim edilir.

(8) Kulüpler, TFF’den izin almak koşulu ile TFF tarafından yapılacak olan kupa seremonisi sonrasında aynı veya farklı bir günde kutlama yapabilirler.

OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ

(1) Müsabakalarda 5 oyuncu değişikliği yapılabilir. Oyuncu değişiklikleri oyunu kesintiye uğratmamak adına devre arasında yapılacak değişiklikler hariç müsabaka esnasında en fazla 3 defada yapılabilir.

(2) Eleme usulüne göre oynanan müsabakalarda uzatma devreleri oynanması halinde, takımlar uzatma devrelerinde ilave 1 oyuncu (Oyuncu değişiklik hakkının tamamının kullanılmış olup olmadığına bakılmaksızın) değişikliği yapabilirler.

 

Anahtar Kelimeler : TFF, 2., LİG, MÜSABAKALARI, STATÜSÜ

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız