HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
thy iletişim Sunexpress İletişim anadolujet iletişim

Derya DERVİŞOĞLU KÖKEÇ

Derya DERVİŞOĞLU KÖKEÇ

Hacı Bektaş-ı Veli “Eline, Beline, Diline Sahip Ol” Derken Ne Anlatmak İstedi?

5 Mayıs 2021 Çarşamba Saat: 10:43

 

 

Anadolu’nun İslamlaşmasında büyük bir payı bulunan ve “ Ahilik Teşkilatı” vasıtası ile sosyal yapı içerisinde ahlaki kuralların, dayanışmanın gerekliliğini savunan, âlim ve mutasavvıf Hacı Bektaş-ı Veli’nin ( Seyyid Muhammed bin İbrahim Ata) : “Eline, beline, diline sahip ol” sözünün, günümüzde kullanılan anlamı dışında çok farklı bir anlama sahip olduğunu biliyor musunuz?

 

Değişimin kaçınılmaz oluşundan nasibini alan bu sözün, öncelikle halk arasında nasıl bilindiğinden ve kullanıldığından bahsetmek gerekir. 

 

“Eline sahip ol” ifadesi, toplumsal huzur ve barışın sağlanmasında hırsızlıktan, şiddetten, zalimlikten kaçınılması; aynı zamanda elin, hiçbir fedakârlıktan ve iyiye dair hiçbir şeyden sakınılmaması olarak bilinir. 

 

“Beline sahip ol” ifadesi, ahlaki değerlere bağlı yaşanması, sapkınlıktan ve zinadan uzak durulması, nefsin kontrol altına alınıp, terbiye edilebilmesi; aile kavramı temelinin esas alındığı münasebetlerde bulunularak, soyun devamlılığının sağlanması olarak zihinlerde yer edinmiştir. 

 

“Diline sahip ol” cümlesinden ise; iletişimde ölçülü olunması, kötü söz ve yalandan uzak durularak, doğruluğun savunulması gerektiği anlamı çıkmaktadır.

Hacı Bektaş-ı Veli’nin aynı zamanda bir İslam filozofu olması ve onun yaşadığı dönemde Nişabur’un toplumsal değer yargıları, Anadolu’da bulunduğu süre zarfındaki sosyal düzen kurma çabaları düşünüldüğünde, onun bu sözünden daha derin anlam çıkarmak mümkündür. Bu sözün anlamını derinleştirmek demek, onun geniş dünya görüşüne de tanıklık etmek demektir.

 

“El” kelimesi; vatan, yurt anlamındadır. “Eline sahip ol” ifadesi ile anlatılmak istenen; toprağını, vatanını sahiplen, doğayı koru, ona zarar verenlerden olma ve bu bilinçle davran, demektir. Tıpkı organ olan elin insan vücudu için önemliliği gibi, aynı kültür ve geçmişe sahip, aynı ülkü etrafında toplanmış insan topluluğu için de, yurt o derecede önem arz etmektedir denilebilir. 

 

“Bel” kelimesini ifade etmek için, öncelikle toprağın nemini korumak ve havalandırılmasını sağlamak amacıyla kullanılan tarım aletinden bahsetmek gerekir. Dolayısıyla “beline sahip ol” ifadesi ile anlatılmak istenen; toprağın işlenmesi ve toprağa tutunmanın önemi, zirai faaliyetlerde yerli üretim araçlarının kullanılması ve geliştirilmesi tasavvurunun benimsenmesidir.“Dil” kelimesinden kastedilen ise, bir milletin kimliğinin, kültürünün göstergesi olan anlaşma ve iletişim aracıdır. “Diline sahip ol” ifadesi; dilin yabancı dillerin etkisinden korunmasını, zengin Türkçemizin güzelliklerinin ortaya konulmasını, yabancı dillerdeki kelimelerin Türkçe karşılığının bulunarak kelime dağarcığımıza katılmasını, dilin bir millet için öneminin kavranmasını ve bu farkındalığın yeni kuşaklara aktarılarak, sürekliliğin sağlanmasını anlatmaktadır. Bu düşünce aynı zamanda, anlam ve ifade çeşitliliği geniş olan Türkçemizin korunması ve başka milletlere kültür aktarımının sağlanması şartıyla, farklı dillerin de öğrenilmesini desteklemektedir.

Bir sözün manasını kavramak ve özellikle anlamsal derinliğe sahip güzel 

 

Türkçemizin ifade çeşitliliğini anlamak için, olaylara o sözleri söyleyen kişilerin tecrübe ve bilgi birikiminin farkındalığı ile bakmak gerekir. Tıpkı; Anadolu’daki farklı kültürler arasında Türkleşme ve İslamlaşma hareketine öncülük eden ve onlardan sadece biri olan Hacı Bektaş-ı Veli’de olduğu gibi…

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları