HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
thy iletişim Sunexpress İletişim anadolujet iletişim

Şafak DELİÇAKAR

Şafak DELİÇAKAR

NE ZAMAN “ÇİM”LENİYORUZ?

11 Mayıs 2021 Salı Saat: 10:15

Ordu’da yaklaşık üç yıldır Çocuk İzleme Merkezi (ÇİM)’nin faaliyete başlaması için adeta her ay gün sayıyoruz. 2018 yılından bu yana Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen genelge ile Kadın İzleme Merkezi (KİM) ve Çocuk İzleme Merkezi (ÇİM)’lerin ivedi bir şekilde kurularak hayata geçirilmesi talimatı verilmişti.

Kadın İzleme Merkezi (KİM) bir diğer adı ise ŞÖNİM yani Şiddet Önleme Merkezi adı altında Ordu’da faaliyete başlaması beni çok memnun etmişti. Çünkü 2007 yılından bu yana o zaman ki adıyla Kadın Sığınma Evi veya Sosyal Rehabilitasyon Merkezi (SRAM)’ın faaliyet vermesi için mücadele vermiştik. Verdiğimiz mücadele meyvelerini verdi.

SRAM ve ŞÖNİM bugün Ordu’da güzel çalışmalara imza atıyor ve atmaya da devam edecek. Burada yalnız bu merkezlerin kapasitelerinin artması yönünde de beklentilerimin sürdüğünü ifade etmek isterim. Hem her geçen gün artan mağdurlarına hem de bu sektörde daha fazla çalışabilecek personel sayılarının artırılmasını yararlı görmekteyim.

SRAM ve ŞÖNİM’de bu gelişmeler yaşanırken üç yıldır gecikmeye uğrayan Çocuk İzleme Merkezinin yeni hizmet binasının da bitmesiyle birlikte neden hala faaliyete başlamadığına da bir türlü anlam veremiyorum. Her seferinde bu ay sonu başlayacağız galiba diyerek geçiştirilen bu merkez acaba neyi bekliyor? Merak edip duruyorum.

ÇİM için ayrı bir açılış programımı düzenleniyor? Yoksa Ordu genelinde bir toplu açılış töreni mi yapılacak? Veya ne şekilde hizmete sokulacak? Şimdilik hiçbir şey belli değil. Bugünlerde Vallahi ne yalan söyleyeyim. Kafama en çok taktığım konu ve soru şu! Ne zaman “ÇİM”leniyoruz? Artık başlasın istiyoruz.

Bu arada Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Birsen Uçar ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Bahar Ağca’nın da verdikleri mücadelelerden dolayı haklarını da teslim etmem gerekiyor. Her ikisinin de çok uzun yıllardır hem kadın hakları hem de çocuk hakları konularında ki mücadeleleri takdire şayan bir durumdur.

Ayrıca göğsümüzü kabartan bir başka gelişme ise yine Ordu Barosu Avukatlarından Ebru Avcı tarafından gerçekleşti. Ulusal Çocuk İstismarı (UCİM)’in Ordu’da İnşallah yakın bir tarihte faaliyete başlayacağını duyuracağız.

81 ilin 3/2’sinde hızla örgütlenen UCİM, Ordu UCİM Önleme Merkezini Ordu’da da hayata geçirerek muazzam bir çalışmaya imza atacak. Her iki alanda da her zaman yardım ve desteklerini esirgemeyen Baro Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz’a da teşekkür ediyorum. Sosyal medya kullanıcılarının UCİM’in sayfasını da incelemelerini ayrıca öneriyorum.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları