HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ukrayna Nakliyat Belarus Nakliye Moldova Nakliyat Gürcistan Nakliyat

Derya DERVİŞOĞLU KÖKEÇ

Derya DERVİŞOĞLU KÖKEÇ

VENİ VİDİ VİCİ

9 Haziran 2021 Çarşamba Saat: 08:12

Latince bir kelime olan Veni, Vidi, Vici: “ Geldim, Gördüm, Yendim” anlamına gelmektedir ve Jül Sezar tarafından söylenmiştir.

 

Peki, kimdir bu Jül Sezar?

 

Bu sözü neden söylemiştir?

 

İtalya’nın en kalabalık şehri Roma’da M.Ö. 12 Temmuz 100 yılında doğan Jül Sezar, Roma döneminin başarılı bir yazarıdır. Askeri ve politikacı kimliği, asillerin baskıcı tutumu ve zorba davranışlarına karşı halkı destekleyen tavrı, zekâsı ve savaşlardaki taktikleriyle adını tarihe yazdırmıştır. Ayrıca aldığı yardımlar ile artık yıl hesabına dayalı Jülyen takvimini oluşturmuş ve sonrasında yapılan düzenlemeler ile günümüzde kullanılan takvimin temelleri atılmıştır. Bir rivayete göre ise, “caesar” lakabından dolayı sezaryen işleminin de isim babası olarak görülmektedir. Gücünü, askeri kabiliyetini kıskanan ve tehdit olarak algılayan senato üyelerince suikast girişimine uğramış ve henüz 56 yaşında iken ölmüştür( öldürülmüştür) . Hatta Roma halkının özgürlüğünü bahane ederek, son bıçak darbesini vuran Brütüs’ü gören Jül Sezar: “Sen de mi Brütüs?”, sözünü burada söylemiştir.

 

Öldükten sonra da, Senato üyelerince “Tanrı” mertebesine yükseltilmiştir.

Roma dünyasında bu denli önemli bir kişiliğe sahip olan Jül Sezar’ın: “Geldim, Gördüm, Yendim” sözünün hikâyesi ise şu şekildedir: jül Sezar Roma imparatorluğu dönemindeki diktatörce davranışlarını, kısa sürede elde ettiği başarılar ile beslemekteydi. Roma tarafından Galya valiliği düşürülmek istenen Sezar’ın, ordusunu dağıtmayıp Roma’ya kafa tutması ile bir kaos ortamı oluştu. Hem Roma lideri hem de bir zamanlar Sezar’ın damadı olan Pompey ile araları açıldı ve yayılmacı politikalarına devam eden Sezar,  Pompey ve o kalabalık ordusunu Yunanistan’da mağlup etti.

 

Roma’ya üstünlüğünü kabul ettiren Sezar, bununla da yetinmedi. Fetihlerine devam etti. Sırada, Anadolu’da -  Karadeniz’in güney kıyısında -  Pontus Krallığı vardı. Kral II. Pharnake ve ordusunu yenmek, çok zamanını almamıştı. Sezar,  Tokat’ın Zile ilçesindeki bu başarıyı, Roma senatosuna yazdığı zafer mektubunda: “Veni, Vidi, Vici” yani “Geldim, Gördüm, Yendim” kelimeleri ile bildirmiştir. Zile kalesindeki mil taşlarında yer alan bu sözün burada söylendiği tespit edilmiştir ancak kitabelerin orijinalliği muamma…

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları