HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
Kral Dekorasyon
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Saray Relam
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ukrayna Nakliyat Belarus Nakliye Moldova Nakliyat Gürcistan Nakliyat

Derya DERVİŞOĞLU KÖKEÇ

Derya DERVİŞOĞLU KÖKEÇ

ANLADIYSAM ARAP OLAYIM

6 Ekim 2021 Çarşamba Saat: 09:16

 

Bir konu hakkında bilgi sahibi olmama, konuyu anlamama gibi durumlarda “ Anladıysam Arap olayım!” ifadesi kullanılır. Peki, düşündünüz mü hiç, neden başka bir topluluk değil de Araplar? Araplara ve onların kültürlerine, belki de bir önyargıya sebep olabilecek bu söz hakkında ne biliyoruz?

Bu söz, zaman içerisinde anlamı değişmiş deyimlerden biridir ve bu durum galat-ı meşhur olarak adlandırılır; yani yanlış kullanılan deyimin, doğrusunun yerine geçmesi durumudur. Çünkü burada asıl kelime “Arap” değil, “A-râb”  (A-râbi) ’dır. A-râb’lar aslında etnik köken olarak kısmen Araplarla ilişkilendirilse de; örnek gösterilen kavmi, göçebe bir hayat süren, hayatını çölde, çadırda geçiren bedeviler oluşturur. Ya da A-râbi’ler sadece Arap’ların göçebe yaşayanları değildir; çünkü başka milletlerin de göçebeleri yani A-râbi’leri bulunmaktadır. 

Şimdi gel gelelim “ Hiçbir şey anlamadım!” ifadesini anlatmak isterken, neden A-râb’ların işaret edildiğine ve alışkanlık üzerine bu örneğin verildiğine…

Göçebe yaşam tarzından dolayı ( yerleşik hayatta hüküm sürmenin ve medeniyetin getirilerinden yoksunluk ) cahilliğin fazla oluşu ve konuşma ve anlama kabiliyetindeki eksiklik, bu göçebe kavimlerde görülmüştür. Aslına uygun kullanış şekliyle “Anladıysam A-Râb olayım” deyimi, bu nedenle “ Hiçbir şey anlamadım” ifadesine karşılık gelmektedir. İşte tam da bu nedenle; hem herhangi bir ırk, kültür ayrımcılığına karşı yanlış anlaşılmaları önlemek hem de kullanılan deyimlerin doğru anlam ve telaffuzuna hâkim bir nesil olmaya özen göstermek için, söz kalıplarını irdelemek gerekiyor.

Ayrıca ırkçı zihniyetlere de, zaten o hoşgörü mesajını Yunus Emre ne güzel vermiş değil mi?

“Yaratılanı severim, Yaradan’dan ötürü”

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları