HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Transfer Ogezi Transfer Trabzon Havalimanı Tranfer
27 Eylül 2023 Çarşamba Saat: 13:12

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ

Yeşilay, bağımlılıkla mücadelede birincil önleme temelli farkındalık programı olan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı’nı (TBM) genç bireyler arasında yaygınlaştırmak amacıyla; üniversite öğrencilerine yönelik “T
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ

Yeşilay, bağımlılıkla mücadelede birincil önleme temelli farkındalık programı olan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı’nı (TBM) genç bireyler arasında yaygınlaştırmak amacıyla; üniversite öğrencilerine yönelik “TBM Akran Uygulayıcı Eğitimi” düzenliyor.  Yeni eğitim öğretim yılının ilk eğitimi, 21-24 Eylül 2023 tarihleri arasında Ankara’da bulunan T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Başkent Yurtlarında gerçekleştirildi.

TBM Akran Uygulayıcı Eğitimleri, dayanışmadaki sürekliliğin sağlanmasını, gençlerin Yeşilay’ın mücadele ettiği alanlarda görev almalarını ve bağımlılık konusunda bilinçli bir duruş sergilemesini amaçlıyor.

21-24 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleşen TBM Akran Uygulayıcı Eğitimi’ne Anadolu’nun farklı bölgelerinde, farklı branşlarda üniversite okuyan, Genç Yeşilay Kulübü üyesi 201 öğrenci katıldı.

Eğitmenlerin Yeşilay Genel Merkez çalışanları ve gönüllülerden oluştuğu eğitimde; Yeşilay’ın Önleme Çalışmaları ve TBM, STK’da Gönüllü Olmak, Gelişen Dünyada Bağımlılıklar, Sağlıklı Yaşamın Temelleri, Alkol ve Madde Bağımlılığı, Kumar Bağımlılığı, Tütün Bağımlılığı, Teknoloji Bağımlılığı, Genç Yetişkin Eğitim İçerikleri Uygulamaları, Etkili Sunum Teknikleri, Bağımlılık Atölyesi, Akran Arabuluculuğu ve Savunuculuk gibi konu başlıkları işlendi.

“Gençlerimizin farkındalıklarını artıracağız”

Eğitimin açılışına katılan T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Safa Koçoğlu konuşmasında, “Yeşilay olarak bağımlılıkla mücadelede en önemli hedef kitlemiz gençlerdir. Gençlerimizi, bağımlılıklardan korumak için bilgi ve beceri kazandırmanın yanında, onları toplumsal sorumluluk projelerine dahil etmek istiyoruz. Bu eğitimle hem gençlerimizin bağımlılık konusunda farkındalıklarını arttıracağız hem de onları akranlarına eğitim verebilecek uygulayıcılar haline getireceğiz” dedi.

“Bağımlılıklardan uzak durmak için sağlıklı yaşam tarzını benimseyin”

Yeşilay Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil TBM Akran Uygulayıcı Eğitimi’nin kapanış programına katıldı. Konuşmasında, bağımlılıklardan uzak durmak için sağlıklı yaşam tarzının önemine vurgu yapan Büyükhelvacıgil, “Eğitimlerini başarıyla tamamlayan gönüllülerimiz; kendi üniversitelerinde gerçekleştirecekleri eğitimlerle, akranları arasında bağımlılıklar ve sağlıklı yaşamla ilgili farkındalıkların artmasında katkıda bulunacaklar” dedi.

Eğitimi tamamlayan öğrenciler, edindikleri bilgi ve deneyimleri kendi üniversitelerinde paylaşacaklar. TBM Akran Uygulayıcılarının, Yeşilay’ın desteğiyle kendi akran gruplarında eğitim faaliyetleri kapsamında 350 akranına eğitim vermesi planlanırken, en az 70.350 genç TBM Akran Eğitimi alacak. Akran eğitiminin yaratacağı sosyal etki ve toplumsal fayda aracılığı ile gençler arasında sağlıklı yaşam kültürü yaygınlaştırılacak.


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız