HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Transfer Ogezi Transfer Trabzon Havalimanı Tranfer
9 Temmuz 2024 Salı Saat: 10:51

SEL FELAKETİNİN ŞİDDETİ DAHA DA ARTACAK!

Yaz mevsiminin gelmesiyle şiddetli yağmurlar ve bunun akabinde sel olayları artış göstermeye başladı. Bu sorunun merkezinde ise Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi bulunmakta.
SEL FELAKETİNİN ŞİDDETİ DAHA DA ARTACAK!

Yaz mevsiminin gelmesiyle şiddetli yağmurlar ve bunun akabinde sel olayları artış göstermeye başladı. Bu sorunun merkezinde ise Karadeniz ve  İç Anadolu Bölgesi bulunmakta. İklim değişikliği ile birlikte sel felaketinin şiddeti daha da artacak. Kanada’nın Dalhousie Üniversitesi’nde iklim değişikliği üzerine çalışmalar yapan çevre bilimci Doç. Dr. Emrah Akyüz, Türkiye’de son dönemde daha fazla görülmeye başlayan sel olaylarını değerlendirdi. İklim değişikliği nedeniyle Türkiye’de su taşkınlarının daha da şiddetleneceğini belirten Akyüz, dere yataklarının imara tamamen kapatılmaması durumunda sel felaketinden kaynaklanan ölümcül vakaların daha da artabileceği uyarısında bulundu.

“İklim Değişikliği Sel Felaketinin Ana Nedeni.”

Sel felaketi Türkiye’de sıklıkla görülmektedir. Özellikle Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinde ilkbahar ve yaz mevsimlerinde su taşkınları daha sık yaşanmaya başladı. Bunun başlıca sebebi ise iklim değişikliği. Sanayi Devrimi sonrası sera gazlarının salınımının artması küresel ısınmayı tetiklemektedir. Son 200 yıl içerisinde yeryüzü ortalama sıcaklığı yaklaşık olarak 2 derece arttı. Dünya nüfusunun artması ile sera gazlarının salınımı da artmakta ve bu durum yeryüzünün daha fazla ısınmasına neden olmaktadır. Küresel ısınma beraberinde iklimlerin kısa süre içerisinde düzensiz bir şekilde değişmesine neden olmaktadır. İklim değişikliği adı verilen bu çevre olayı kimi bölgelerde kuraklığa ve orman yangınlarına kimi bölgelerde ise su taşkınları gibi felaketlerin oluşmasına neden olmaktadır.

 

“İklim Değişikliği Sel Riskini Arttırıyor.”

Küresel ısınmanın etkileri bölgeden bölgeye farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılığın nedeni bölgenin coğrafi yapısı ve iklim koşulları ile ilgilidir. Küresel ısınma nedeniyle suyun daha fazla buharlaşması ve bulutların çoğalması, daha fazla yağmurun yağmasına neden olmaktadır. Ani ve şiddetli yağmurlar ise su kaynaklarının taşması sonucunu doğurmaktadır.

 

“Karadeniz ve İç Anadolu, Türkiye’de Sel Felaketinden En Fazla Etkilenecek Bölge.”

Türkiye farklı iklim koşullarına ve coğrafi yapılara sahip olduğu için iklim değişikliğinin etkileri bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Türkiye’de iklim değişikliğinin neden olduğu su taşkınlarından en fazla etkilenmesi muhtemel bölgelerden bir tanesi Karadeniz ve İç Anadolu’dur. Bu bölgelerde sıcaklığın yükselmesine bağlı olarak özellikle kış aylarında yağışların %10 ila %40 arasında artması beklenmektedır. Artan yağışlar ise nehir ve derelerde su taşkınları, yani sel felaketi riskini arttırmaktadır. İklim değişikliği nedeniyle yağış rejiminin düzensizleşmesi, bölgede ani sel ve heyelan riskini arttırmaktadır.

 

“İklim Değişikliğinin Neden Olduğu Sel Felaketini Önlemek Mümkün”

İklim değişikliğini bölgesel politikalar ile önlemek mümkün değildir. Küresel bir sorun olduğu için iklim değişikliği ile mücadelede küresel ölçekli politikların hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu görev ise tüm dünya ülkelerine düşmektedir. Fakat iklim değişikliğinin olası etkilerini azaltmak mümkündür. İklim değişikliğinin neden olduğu sel felaketini önlemek veya etkilerini azaltabilmek atılması gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir: (1) Dere yataklarının çevresine konut yapılması sonlandırılmalıdır,  (2) Yağmur suyu depolama sistemlerinin kurulması, (3) Tarım arazilerine köklü ağaçlar ekilmelidir, (4) Dere yatakları daraltılmamalıdır, (5) Kentlerde yağmur suyu kanalları çoğaltılmalı ve bunların düzenli bakımı yapılmalıdır, (6) orman ve mera alanlarında tarım yapılması yasaklanmalıdır, (7) geçirgen kaldırımlar yapılmalıdır.

 

 

Anahtar Kelimeler : SEL, FELAKETİNİN, ŞİDDETİ, DAHA, DA, ARTACAK!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız