HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
thy iletişim Sunexpress İletişim anadolujet iletişim

BİRGÜN TEKİN

BİRGÜN TEKİN

ORDU

31 Temmuz 2017 Pazartesi Saat: 08:35

Her ilde ilçede edebiyat ve sanat üzerine bir şeyler yapılıyor az ya da çok.

Anadolu’nun değişik kentlerin de ve ilçelerin de yapılan bu etkinliklere belediye başkanlarımızdan ve il ilçelerden söz etmek istiyorum.

Bu bir kültür etkinliğidir. Sanat, kültür ve edebiyat etkinlik ve festivallerin iz bırakan yararlı işlerin sanatımıza ve kültürümüze değer veren belediyelerin katkılarıyla meydana geldiğini hepimiz biliyoruz. Ordu’da kültür sanat hareketleri ve şiirin tarihi eskidir.

Başlangıçta Trabzon’un kültür ve edebiyat çevresinden beslenen Ordu, zamanla kendi kimliğini bulur ve bilhassa Cumhuriyetten sonra bu alanda yaptığı önemli atılımlarla çevresinde kıskanılacak bir konuma ulaşır. Şair olmak için yetenek şarttır. Ancak büyük şair olmak için bu yeterli değildir. Bir edebi çevreye ve çalışmaya ihtiyaç vardır. Yani şairin kendisini geliştirmesi zorunludur.

Bu bağlamda, Ordu’da kültür-sanat hareketlerinin zeminine ve serüvenine kısaca göz atmak faydalı olacaktır kanaatindeyim. Bir edebi faaliyet, ister istemez, matbaa, basın ve yayın organlarına ve bunlarla mutlak surette bağlantılı olan bir sanat ve edebiyat çevresine gereksinim duyar. Ordu bu bakımdan şanslı iller arasında sayılabilir. Çünkü Ordu da dergicilik hareketleri ve buna bağlı olarak kültür sanat faaliyetlerinin geçmişi oldukça eskiye dayanır. Geçmişi anımsamak ve bu günde bu etkinliklerin yapılabilmesi ancak belediyelerin bu kültürel etkinlikler ancak belediyenin el vermesi ve kaynak ayırması ile olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Her Belediye Kültür birimi adı altında bu işleri takip edecek bir birim kurulmuş. Demek ki ‘’yağ var, un var, şeker var. ‘’ İş helva yapmaya kalmış.

Bunun için de edebiyatı seven, bu yolda yürüyenlere destek olacak, kişiler olmalı. İnsanların emekle yaptıkları eserlere, sahip çıkacak bu yolda yürüyecek insanlar olmalı. Bazı insanlar bulundukları yerin değerini bilmiyorlar mı yoksa sadece o koltukta oturmak için mi bu mevkilere oturuyorlar hiç anlamıyorum…

İnsanlar artık evlerin kapalı mekânlarına mahkûm edilmek isteniyor. Böylece sorgulamayan, ruhsuz insanların topluluğu haline geldik. Gelişmiş toplumlara baktığımız da kültürel etkinliklerin insanları nasıl sosyalleştirdiği gün gibi ortada. Biz neden bu nimetleri elimizin tersi ile itmekteyiz. Bu yozlaşmış toplumlar daha çok yurdumuzun cennet köşelerinden olan Karadeniz de daha fazla. İşte bu yüzden her gün şiddet çoğalmakta. Çocuk gelinler her gün biraz daha çoğalmakta.

Eğitim okulda verilir. Sosyal ve kültürlü gençleri ancak edebiyat etkinlikleri ile eğitebiliriz. Bunun için bizler edebiyatla yoğrulmuş, kalem gönül yoldaşı olmuş kişilere ancak ve ancak belediyelerin edebiyata uzatacakları elle olur ki bunu belediyelerden beklemek, bizleri mutlu edecektir.

Artık belediyelerin bu işlere el atmalarını bekliyoruz…


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları