HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Transfer Ogezi Transfer Trabzon Havalimanı Tranfer

SEDAT AKKÖSE

SEDAT AKKÖSE

DEMOKRASİ VE CUMHURİYET

8 Haziran 2023 Perşembe Saat: 11:30

 

Tarihsel ve Siyasal olarak Cumhuriyet, Eşitlikçi ve Aydınlanmacıdır. Cumhuriyet bilinç sahibi ve akıllı yurttaşların rejimidir. Halkçıdır, Toplumcudur. Dinsel ve mezhepsel kimliklerin siyasallaşmasına, bu alandaki şu ya da bu gurubun anlayışının referans sayılıp, bilgi ve becerinin yerini almasına karşıdır..

Aslında Dinsel anlamda da en büyük ibadet insana hizmet etmektir. Demokrasinin işletildiği toplumlarda insanlara hizmet etmenin en etkili aracı siyaset kurumudur.

Bir memlekette Mezhepsel Bağnazlığa, Etnik Ayrılıkçılığa karşı çıkmayandan, Ulusal Egemenliği, Yurtseverliği ve Halkçılığı horlayandan, Toplumsal Dayanışmayı, Emeğin, Alın Terinin Yüceliğini, Hak ve Adaleti bolca ağzına aldığı halde bunun gereğini yapmaktan kaçınan bir adamdan asla ve asla sağlam bir Cumhuriyetçi olmaz, olamaz.. Çünkü bunlar Cumhuriyet Aşkının içinde asla barınamaz..

 

Demokrasilerde en temel mesele, İnsanın Yaşamını İdame Etme Hakkının, Hak, Hukuk, Adalet, İş, Aş ve Ekmek sorununun halledilmesi, Alın Teri ve Emeğe duyulan saygının kuru bir dil söylemi olmaktan çıkarılıp, gerçekten Hakça bir eyleme dönüşmesidir.

Cumhuriyetçilik Halkçılığı, Devrimciliği, Yurtseverliği, Aydınlanmacılığı, Yurttaşlık Bilincini, Eşitlik Anlayışını içerir. Elbette ki gerçek bir Cumhuriyette ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir..’ Ve yine büyük Atatürk’ün deyimiyle ‘Özgürlüğün de, Eşitliğin de, Adaletin de kaynağı Ulusal Egemenliktir..’ Yaşasın Cumhuriyet…..!


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları