HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Akıllı Ev Sistemleri

Erol KARAER

Erol KARAER

BAL GİBİ KAZANCI YOK EDENLER, SİYASİLER, BÜROKRATLAR, ENSTİTÜ VE ARICI BİRLİĞİ DEDİĞİMİZDE KIZIYORLAR

9 Haziran 2023 Cuma Saat: 09:50

Ordu'da en az fındık kadar değerli en az fındık kadar gelir getirebilecek Arıcılık ve bal konusunda şimdiye kadar hiç bir şey yapmayanlar koltuklarından kalkmayalar, arıcılar dan aidat ve benzeri paraları alıp keyif sürenler, Ordu siyasetçileri ve bürokratlar birlikte en büyük kötülüğü yapıyorlar dediğimizde hiç utanmadan bir kurumun yöneticisi ve benzerleri hakaret ediyor ama işte gerçekler. 

Valilik bültenine dokunmadan yayınlıyoruz. 

Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği’nin 10 Milyon Avro hibe desteği sağladığı “Arım, Balım, Peteğim” projesi kapsamında kurulan, ancak 3 yıl önce çeşitli sebeplerden dolayı atıl duruma düşen ve Vali Tuncay Sonel’in girişimleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının destekleri ile yeniden faal hale getirilen Balmer, yöre arıcılarının umudu oldu.

Balmer Şirketi tarafından işletilen bal paketleme tesisinden, Dünya’nın değişik ülkelerine yapılan bal ihracatı sürüyor.

Balmer’i ziyaret eden Vali Tuncay Sonel, yapılan ihracat hakkında Ordu Arıcılar Birliği ve Balmer A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çiftçi’den bilgi aldı.

Ordu’nun bal üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Vali Sonel, “Dünyada en fazla bal üretimi Çin'de yapılmakta. 104 bin ton bal üretimiyle de ülkemiz ikinci sırada yer almakta. Ülkemizde ise, 20 bin ton bal üretimiyle Ordu’muz ilk sırada yer alıyor. Üç yıl önce göreve başladığımızda Balmer’e gelmiştik. Burası Avrupa hibe fonuyla, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleriyle kurulmuştu ama içi atıl durumdaydı. Herhangi bir faaliyet yoktu. Burayı tekrar faal hale getirmek için hem kıymetli Sanayi ve Teknoloji Bakanımız, hem de kıymetli Tarım ve Orman Bakanımızla görüşmelerimiz oldu. Allah razı olsun onların desteği ile çok kısa sürede burası ayağa kalktı. Arıcılık Enstitümüz, Arıcılar Birliğimiz, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün çalışmalarıyla burada kısa sürede güzel faaliyetler ortaya çıktı. Öyle bir hale geldik ki, İngiltere'ye, Fransa'ya, Hollanda'ya, Katar'a, Kanada'ya bal ihraç ediyoruz. 2021 yılında 444 bin ton bal ihraç etmiştik. 2022 yılında 773 bin tona çıktık. Allah nasip ederse 2023 sonu itibariyle hedefimiz 1.000 ton bal ihraç etmek. Ülkemize döviz girdisi sağlamak, çiftçilerimize katkı sağlamak. Bugün de 24 ton bal tıra yüklendi ve İngiltere'ye doğru yola çıkıyor. Emeği geçenlerden Allah razı olsun” diye konuştu.

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları