HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Transfer Ogezi Transfer Trabzon Havalimanı Tranfer

HÜSEYİN DENİZ

HÜSEYİN DENİZ

İNAÇLI AİLELERİN YUVALARI HEP MUTLU OLUR

22 Haziran 2024 Cumartesi Saat: 12:27

İman esaslarına inanan insanların, oluşturdukları beraberliklerdeşu unsurlar da göze çarpar:

a) Eşler arasındaki teşvik unsuru gelişir. Özellikle, dini alandakitaklit ve birliktelikler, çok önem kazanır. “Ne mutlu o kocaya ki, kadının diyanetinebakıp taklit eder. Refikasını hayat-ı ebediyede kaybetmemek için mütedeyyin olur”ilkesi bu açıdan önemlidir. Sonuçta, kadın-erkek, birbirlerinin güzelliklerini taklitetmek suretiyle mutluluğuna mutluluk katar.

Kuşkusuz bu taklid meselesi, kadınlar için de geçerlidir: “Bahtiyar o kadın ki, kocasının diyanetine bakıp ‘ebedi arkadaşımı kaybetmeyeyim’ diye takvayagirer.”

b) Eşler arasında güven vardır. Aile hayatını oluşturan temel direklerdenbiri güvendir. Çünkü: “Bir ailenin, saadet-i hayatiyesi, koca ve karı arasındakiemniyet-i mütekabile ve samimi bir hürmet ve muhabbetle devam eder.”

c) Aile bireyleri, sürekli olarak faydalı konuları gündemine alırve böylece bunlar: “Hanelerini küçük bir medrese-i Nuriye ve mekteb-i irfan yapmışlardır.”

d) Zararlı bir şeyle meşgul olmazlar… Gündemleri hep yararlı maddelerile doludur. Kuruluşu ilkeli, devam süreci de ilkelidir.

Sonuç olarak diyebiliriz ki: Teenni ile kurulması gereken aile kurumununnezaket, affedicilik, sabır ve paylaşım esaslarına dayandırılması zorunludur. Karşılıklısevgi ve ilgi ile devam ettirilecek olan bu mutlu müessesenin ihmal, tenkit ve dedikodularlazindana çevrilmemesi gerekir.

Aile kurumu, İslam’ın önemsediği en önemli kurumlardan biridir.Bu kurumun sağlıklı yürümesi için bir takım temel prensiplerin olduğu muhakkaktır.

Bir ailede en başta geleni karşılıklı sadakattır. sevgidir, muhabbettir. Aile içi dayanışmadır, paylaşmadır

Nikahtaki aktifleşmeye bağlı kalmaktır.

İsterseniz onu sizlere bir daha hatırlatmak isterim.

Allah’ın emrine peygamberin sünnetine ve mezhep imamı, imamı azam‘ın içtihatları ile gerçekleştirilen bu evlilik öncesine antlaşmaları tanıyarak, hastalıkta darlıkta sıkıntıda yoklukta her an her zaman bağlı kalacağız sözünü her iki tarafında unutmaması gerekir.

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları