müstesna
ŞÜKRİYE HANIM
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Rent a car
E-Bülten
İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

İstatistikler
  • Ziyaretçi Bugün1.657
  • Ziyaretçi Genel3.145.034
  • Bugün Gösterim2.947
  • Toplam Gösterim14.310.683
  • Online Sayısı1

ordu emlak

Semra GENÇOSMANOĞLU

Semra GENÇOSMANOĞLU

ŞİDDET Mİ ODA NE?

31 Mart 2016 Perşembe Saat: 10:07

Kadına yönelik şiddet ülkemizde her geçen gün çoğalıyor. Peki, ne yapmalı? Devlet mi el atmalı, yoksa toplum olarak harekete mi geçmeli. Hangisi daha doğru olur?Bunlara geçmeden önce ilk olarak şiddetin tanımı bilmek gerek. Nedir şiddet? Bir insanı darp etmek mi sadece? Hayır, şiddet denildiğin de aklımıza ilk gelen şey değil.

Şiddet insan üzerinde baskı ve üstünlük kurmayı amaçlayan, tehdit, dayatma, kontrol içeren; psikolojik, cinsel, ekonomik, fiziksel zararla sonuçlanan, insan haklarını ihlal eden her türlü eylemdir. Görüldüğü gibi sadece fiziksel değil psikolojik, cinsel, ekonomik, birçok boyutu var.  Bir de son zamanlarda hayatımıza yeni giren bir kelime Mobbing, var. Nedir mobbing; Bir veya bir grup insanın, bir kimseye veya başka bir gruba sosyal kabadayılık yapması…

Tabi ki Türkiye’de bunun daha çok fiziksel boyutunu görüyoruz. Türkiye’de 2016 yılında ilk 2 ayda 61 kadın öldürüldü. Özgecanlar, Canseller…..Daha geçtiğimiz Perşembe günü dansçı Aynur Kanbur 15 yerinden bıçaklandı. Bu sıra uzar gider.

En çokta boşanmalar yüzünden kadın öldürüyor. Ne oluyor? Erkek kadına şiddet uyguluyor ne de olsa nikâhlı karım diye gelsin bağırmalar, hakaret etmeler, aşağılamalar, öldürmekle tehdit etmeler.

Ne yapıyor kadın, devlete sığınıyor, bir umut belki devletim sahip çıkar, başımdaki beladan kurtulurum diyor. Ne yapıyor o güvendiği devleti peki? Uzaklaştırma veriyor. 6 ay sonra yine bela başında.

Peki ne yapmalı? Devletin uzaklaştırma yapması dışında daha caydırıcı önlemler almamız gerek. Toplumsal bilinçlendirme yapılarak toplum eğitilmeli. Eğitilmeli ki önüne gelen benim zaten nikâhlı karım deyip öldürmesin.

Türkiye’nin en önemli kanayan yaralarından biri olan kadına şiddet maalesef ülkemizde geri plana atılıyor.Öte yandan yabancı bir erkeğin hiç tanımadığı bir kadına dayak atması ne toplumsal olarak ne de hukuk bakımından hoş karşılanmazken, erkeğin kadına ev içerisinde şiddet uygulaması kabul edilebilir görülüyor.

Bu sebeplerden ötürü kadını eve hapseden, giydiği eteğini bahane ederek gece dışarı çıkmasına izin vermeyen beyinler. Sizler için her şey meşru, ancak,  erkekleri meşru hale getirmek yerine iyi erkek evlatlar yetiştirilmeli, kadına saygısı olan nefsine yenilmeyen erkek evlatlar…

Çünkü erkekleri de yetiştiren kadınlardır. Peygamber Efendimiz’inde hadisinde de buyurduğu gibi  "Cennet annelerin ayakları altındadır."

 

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları